Indonésie - informace o zemi
Oficiální název: Republic of Indonesia
Rozloha: 1 910 mil. km2 pevnina
Počet obyvatel: 230 mil. (Světová banka
Oficiální jazyk: Úředním jazykem je indonéština (Bahasa Indonesia), jejíž základ tvoří malajština doplněná a upravená místními jazyky a dialekty.
Měna: indonéská rupie (1 USD = 11.900 IDR k 1.4.2009)
Celní a devizové předpisy
Při příjezdu do země je nutné vyplnit na letišti celní deklaraci, která specifikuje různé kategorie dovozových omezení:
a) bezcelně lze dovézt zboží v hodnotě 250,- USD na osobu nebo 1000,- USD na rodinu (nevztahuje se na použité svršky). Zboží nad uvedené limity podléhá dovoznímu clu.
b) je povoleno dovézt 200 ks cigaret, 50 ks cigár, 100g tabáku nebo 1 litr alkoholu na dospělého cestovatele. Zboží nad uvedené limity podléhá zhodnocení za přítomnosti celního dohledu.
c) dovoz živých zvířat a ryb, rostlin a výrobků tohoto původu podléhá karanténní inspekci.
d) je zakázán dovoz narkotik (na pašování narkotik se vztahuje trest smrti), léků (kromě určených k osobnímu užívání), palných zbraní, jiných zbraní, munice, laserových zbraní, výbušnin, pornografie, čínských tiskovin, čínských léčiv, vysílaček, bezdrátových telefonů.
e) cenzuře podléhá dovoz nahraných videokazet, laserových videodisků a jiných nahrávek.
Dovoz a vývoz valuty není oficiálně omezen, vyšší částky se však doporučuje při příletu deklarovat v zájmu jejich bezproblémového vývozu. Je povolen dovoz místní měny v hodnotě do 5 mil. RP na osobu, částku nad 5 mil. RP je třeba deklarovat a dovoz částky nad 10 mil. RP je možný pouze s již vystaveným povolením Indonéské státní banky (Letter of Permission, Bank Indonesia).
Na pašování narkotik se vztahuje trest smrti!
Dokumenty
Platný cestovní pas s vyznačeným vízem.
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Při pobytu v Indonésii si musí turisté řádně hlídat své osobní věci (hlavně peníze, pasy, letenky). Velvyslanectví ČR doporučuje všem cestovatelům vyhotovení fotokopie datové stránky pasu ještě před samotnou cestou. V případě, že dojde ke ztrátě cestovního pasu, výrazně se tak urychluje a zjednodušuje vyhotovení náhradního cestovního dokladu potřebného pro návrat do ČR.
Zvýšenou pozornost je třeba věnovat otázce pouliční kriminality, zejména kapesním krádežím. Dále se doporučuje využívat pouze TAXI služeb renomovaných firem, přistavenými buď přes telefonní objednávku nebo na označených stanovištích u větších hotelů a nákupních středisek.
Cestovatelé by měli dbát pozornost otázce osobní bezpečnosti a dobře se informovat o situaci v zemi. Celkově je třeba mít na zřeteli zvýšenou opatrnost při cestování do vzdálených a odlehlých oblastí země, v případě individuální turistiky doporučujeme informovat se vždy na místě o aktuální bezpečnostní situaci v konkrétní oblasti a do odlehlejších končin cestovat s místním průvodcem.
Indonésie je muslimská země a islám zde nabývá na významu, proto je nutné respektovat určité zásady (např. odívání - zejména u žen, požívání alkoholu). Doporučujeme vyvarovat se opalování v plavkách (zejména bikinách) na veřejných plážích mimo hlavní turistické resorty, v některých oblastech by mohli turisté narazit na přísnější posuzování projevů ?nahoty? na veřejnosti.
Indonésie patří mezi země, které tvrdě postihují držení, přechovávání, požívání a obchodování s drogami. Tresty smrti za drogové delikty jsou nekompromisně vykonávány i na cizích státních příslušnících.
Indonésie patří mezi země, kde se sdružují radikální islámské organizace a skupiny, některé z nich jsou paramilitárně organizovány a vyvíjejí bojovou činnost. Stejně tak Indonésie figuruje na seznamu zemí, kde se mohou potenciálně ukrývat členové mezinárodních teroristických organizací, včetně organizace Al-Kaída.
Znalost cizích jazyků mimo hlavní turistická centra je spíše slabá, v hotelích je však možné se domluvit anglicky bez větších problémů. Z velké většiny nižší indonéští úředníci anglicky nehovoří a při jednání cizince s indonéskými úředníky je nutné počítat s byrokratickými průtahy, které mohou velice znepříjemnit pobyt v zemi. Indonéské úřady trestají nedodržení imigračních zákonů (např. pobyt v Indonésii po ukončení doby platnosti víza, pohyb v citlivých oblastech země).
Provincie
V návaznosti na pokračující ozbrojený konflikt na jihu Filipín je třeba věnovat pozornost tomu, že teroristická skupina Abu Sayyafa se uchyluje k praktikám únosů zahraničích turistů v jihozápadní oblasti Filipín v těsné blízkosti hranic s Indonésií. Tato skutečnost je zdrojem potenciálního bezpečnostního rizika pro zahraniční návštěvníky těch oblastí Indonésie, které se nacházejí v blízkosti rizikového území Filipín, např. oblastí v provincii Severní Sulawesi a zejména území přiléhajících ostrovů.
Situace v oblasti provincii Moluky (zejména v Ambonu) a Severní Moluky je z bezpečnostního hlediska je nadále nestabilní.
Situace v oblasti Acehu na severu Sumatry není stále zcela stabilní. V roce 2005 zahájila indonéská vláda a separatistické hnutí GAM mírový proces, který vedl k ukončení vojenských operací a přiznání rozsáhlé autonomie této provincii. I přesto je třeba věnovat pozornost otázce osobní bezpečnosti a informovat se o aktuálních bezpečnostních rizicích v případě cest do Acehu.
V oblasti Západní Papuy (Irian Jaya) pokračují sporadické útoky ozbrojených separatistických skupin proti úřadům centrální vlády a jednotkám indonéské armády. Do celé provincie je umožněn vstup pouze na speciální povolení. Návštěva oblasti se doporučuje pouze velmi zkušeným cestovatelům v organizovaných skupinách. Je rovněž nutné si předem zajistit prostředky k evakuaci pro případ úrazu, systém záchranné služby v oblasti neexistuje a i armáda disponuje pouze omezenými kapacitami.
V případě cest do oblasti Západního Timoru se nedoporučuje cestovat mimo správní středisko Kupang.
Návštěvníkům Lomboku, kteří hodlají provozovat vysokohorskou turistiku v okolí sopky Mont Rinjani se doporučuje využívat k tomuto účelu pouze registrované průvodce. Na Lomboku působí skupiny, které se zaměřují na loupežné přepadávání zahraničních návštěvníků. Cestovatelům se doporučuje ubytování pouze v hotelech. Časté jsou případy, kdy je turista ubytovaný u místních obyvatel v noci okraden o veškeré cennosti. Na ostrově Bali dochází k častému okrádání nepozorných turistů při výměně peněz v malých improvizovaných směnárnách a dále k drobným kapesním krádežím, násilná loupežná přepadení jsou spíše výjimkou. Majetkovou trestnou činnost tohoto rozsahu policie prakticky nevyšetřuje, pouze sepíše protokol a tím případ uzavře.
Víza - režim vstupu
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
S účinností od 28. května 2007 mohou držitelé platných cestovních dokladů České republiky obdržet na některých vybraných mezinárodních hraničních přechodech Indonéské republiky tzv. vízum ?při příjezdu (on arrival)?, tedy tranzitní vízum na 7 dnů, nebo pobytové vízum na 30 dnů.
Náležitosti:
1) platnost cestovního dokladu minimálně 6 měsíců od data vstupu na území Indonéské republiky,
2) poplatek za tranzitní vízum na 7 dnů ve výši 10,- USD; poplatek za pobytové vízum na 30 dnů ve výši 25,- USD,
3) zpáteční letenka/lodní lístek.
Mezinárodní letecké hraniční přechody:
? Jakarta (Jáva) - letiště Soekharno Hatta a Halim Perdanakusuma
? Manado (Sulawesi) - letiště Sam Ratulangi
? Surakarta/Solo (Jáva) - letiště Adisumarmo
? Yogyakarta (Jáva) - letiště Adisucipto
? Surabaya (Jáva) - letiště Juanda
? Medan (Sumatra) - letiště Polonia
? Pekanbaru (Sumatra) - letiště Sultan Syarif Kasim II
? Padang (Sumatra) - letiště Tabing
? Denpasar (Bali) - letiště Ngurah Rai
? Mataram (Lombok) - letiště Selaparang
? Balikpapan (Kalimantan) - letiště Sepinggan
? Kupang (západní Timor) - letiště El Tari
? Makassar (Sulawesi) - letiště Hasanuddin
Mezinárodní námořní přístavy:
? Jakarta (Jáva) - přístav Tanjung Priok
? Semarang (Jáva) - přístav Tanjung Mas
? Bali (Bali) - přístavy Benoa a Padang Bai
? Dumai (Sumatra) - přístav Yos Sudarso
? Belawan (Sumatra) - přístav Belawan
? Sibolga (Sumatra) - přístav Sibolga
? Padang (Sumatra) - přístav Teluk Bayur
? Batam (Riau) - přístavy Sekupang, Batuampar, Nongsa, Marina Teluk Senimba
? Bitung (Sulawesi) - přístav Bitung
? Pare-Pare (Sulawesi) - přístav Pare-Pare
? Makassar (Sulawesi) - přístav Soekarno Hatta
? Kupang (západní Timor) - přístav Tenau
Držitelé platných cestovních dokladů České republiky, kteří hodlají pobývat na území Indonéské republiky déle než 30 dnů, musí požádat o udělení příslušného typu víza na velvyslanectví Indonéské republiky v Praze.
V případě záměru vstoupit na území Indonéské republiky přes jiný letecký nebo námořní hraniční přechod je doporučováno pro ověření této možnosti rovněž kontaktovat velvyslanectví Indonéské republiky.
Předložení potvrzení o očkování proti nakažlivým nemocem není indonéskými úřady vyžadováno. V případě přírodní katastrofy, nemoci nebo nehody může být doba pobytu na tento typ víza prodloužena, a to pouze na základě rozhodnutí příslušného indonéského imigračního úřadu. V žádném případě však nelze tento typ víza změnit na jiný. Překročení doby pobytu na vízum až o 60 dnů je pokutováno částkou ve výši 20,- USD za den. Při delším překročení doby pobytu na vízum též odsouzením k výkonu trestu odnětí svobody na 5 let, nebo pokutou ve výši 25.000.000 indonéských rupií. (cca 2.500,- USD).
Na indonéských letištích je při odletu vybírána letištní daň, tzv. ?Departure Tax?. Výše poplatku se pohybuje ve výši 30.000 ? 80.000 indonéských rupií (IDR) u vnitrostátních letů a 100.000 ? 150.000 IDR u mezinárodních letů. Poplatek je splatný výhradně v rupiích a cestující je povinen jej uhradit při odbavení na přepážce.
V souladu s indonéskými předpisy a zákony se cestovatelům z ČR připomíná, že jsou povinni mít při sobě osobní doklady pro případné ztotožnění. V případě krátkodobých návštěvníků se jedná o cestovní pas, v případě osob s dlouhodobým pobytem na území Indonésie, se jedná o průkaz povolení k pobytu (tzv. KITAS card). Držitelé KITAS jsou povinni být registrovaní u místního registračního úřadu Rukun Tertangga (RT) a oddělení místní policie, sledovat délku trvání platnosti povolení k dlouhodobému pobytu (a vstupních resp. výstupních víz) a včas žádat o jejich prodloužení. Krátkodobí návštěvníci jsou povinni sledovat délku platnosti návštěvních víz a v případě jejich nezbytného prodloužení o to včas požádat na příslušném pracovišti policie. Propadlá víza mohou být důvodem k zadržení, vymáhání pokut a k případnému vyhoštění a zákazu pobytu v Indonésii do budoucna.
Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla
Dobrou a kvalitní zdravotnickou péči poskytují pouze poměrně drahá zdravotnická zařízení, která se nacházejí pouze v největších městech.
Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě A (B při delším pobytu, vysoce endemická je i virová hepatitida E), poliomyelitidě a břišnímu tyfu. Před odjezdem do Indonésie je třeba prověřit platnost očkování proti tetanu, popř. proti poliomyelitidě. K získání pracovního povolení musí mít cizinec potvrzení o negativním výsledku testu na HIV.
Riziko nákazy malárií je celoroční na celém území, s výjimkou Jakarty, větších měst a významných turistických center na Jávě a Bali. V zemi se rovněž celoročně vyskytují komáři přenášející horečku dengue. Čestnost případů horečky dengue vrcholí v zimním deštivém období, většina případů je u této nemoci naopak zaznamenána ve velkých městech.
V souvislosti s výskytem tzv. ptačí chřipky na většině území Indonésie doporučujeme českým občanům cestujícím do této země, aby dbali zvýšené opatrnosti a důsledně dodržovali pravidla hygieny. MZV v žádném případě nedoporučuje konzumaci tepelně nedostatečně zpracovaného drůbežího masa či vajec, návštěvy drůbežích závodů a farem, nebo ptačích trhů. Dále doporučuje, aby bylo zamezeno kontaktu s uhynulými zvířaty.
Nutná je obezřetnost při konzumaci potravin a vody (zásadně nepít vodu z vodovodní sítě!). Repelenty na obtížný hmyz doporučujeme vzít s sebou nebo zakoupit v místě a důsledně používat, zejména s ohledem na nemoci přenášené komáry.
Mezi zvířaty je značně rozšířena vzteklina, při pobytu v nepřehledném terénu hrozí nebezpečí uštknutí jedovatými hady.
Policie 110
Hasiči 113
Lékařská záchranná služba 118, 119
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (http://www.mzv.cz/)
TOP letenky
Nabídka světových autopůjčoven
- Alicante letiště
- Barcelona letiště
- Berlín - Tegel letiště
- Curych letiště
- Gran Canaria letiště
- Ibiza letiště
- Korfu - mezinárodní letiště
- Kos letiště
- Kréta letiště Heraklion
- Londýn letiště Heathrow
- Madrid letiště
- Mallorca letiště
- Miami letiště
- Nice letiště
- Oslo letiště - Sandefjord
- Rhodos letiště
- Řím letiště Fiumicino
- Sardinie - Cagliari letiště
- Split letiště
více o : Letenky